top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraTomas Svoboda

Jak si zařídit domov v industriálním stylu?

KDYŽ SE ŘEKNE INDUSTRIÁL....

Industriál vychází z anglického slova industrial, což v překladu do češtiny znamená průmyslový. Původ tohoto stylu je v 2. polovině 20. století ve světových velkoměstech Západní civilizace, především New York, Londýn a jiné, kde vznikaly první "loftové" byty či apartmány přestavbou nevyužívaných továrních či jiných výrobních prostor.

Původně šlo o velice kontroverzní bydlení, jehož znaky byly vysoké stropy, obrovská tabulková okna, původní tovární předměty, oprýskané či obnažené zdivo, přiznané trubky a další nedostatky. Hlavními materiály bylo hlavně kov a masivní dřevo. Z loftů se postupem času stalo luxusní bydlení napříč světovými metropolemi a jisté prvky industriálu obohatily další styly nábytku.

JAK NA INDUSTRIÁL


Taky Vás okouzlil tento zajímavý styl zařízení bytu a domu a rádi byste si svůj nový domov vybavili v duchu starých budov z Manhattanu? Cesta k takovému interiéru není vůbec těžká, nicméně prvně ze všeho se zamyslete, v jaké budově a na jakém místě Váš dům či byt stojí. Nebude působit industriál v roubence z 19. století trošku komicky? :) Žijete-li však v bytě ve větším městě a nejde zrovna o secesní budovu s motivy Alfonse Muchy, trošku toho industriálu určitě na škodu nebude. Ale pamatujte: méně je někdy více!

Jak již bylo psáno výše, hlavními prvky, kterými se tento styl vyznačuje, jsou kov a masivní dřevo! Z potahových materiálů hlavně kůže, ekokůže nebo její syntetická náhrada!

Nebudete-li si vždy vědět rady, zkuste se zamyslet, jestli byste takový kus nábytku mohli někdy potkat ve staré továrně ze 70 či 80. let a jak by na Vás působil.

SEZENÍ


U jídelních a dalších stolků to nebudete mít vůbec těžké, tato kombinace masivního dřeva a kovu dnes proniklad do velké části stylů a je v současnosti nesmírně populární napříč obyvatelstvem. Nohy stolu můžou mít jakýkoliv tvar od X, U, O či II. Měly by však mít nohy masivní a nejlépe s černým práškováním. Deska stolu by měla být z masivního dřeva, nejlépe z průběžné spárovky tvrdšího dřeva. Židle buď dřevěné, kovové nebo nejlépe s koženým polstrováním.

OBÝVACÍ ČÁST

Pokud nejste zrovna kreativec či bohém a nezvolíte "pohovku" z palet či podobných materiálů, zaměřte svoji pozornost zejména na úložné prostory. Typickým a výrazným industriálním prvkem jsou kovové regály, jejichž popularita přerostla natolik, že jsou všeobecně přijímané a využívané plošně. Mimo regály krásně zvýrazníte svoji oblibu industriální třeba poličkou z kovu a dřeva, TV stolkem či konferenčním stolkem

ve stejné či podobní kombinaci. Možnosti jsou různé a invenci se meze nekladou.

DEKORACE A ATMOSFÉRA

Atmosféra je to, co dělá pravý industriál industriálem.Co by to bylo za tovární halu bez ošumtělých zdí, obnažených cihel a nerovných čar maleb. Je jasné, že podobné stěny již dnes doma ve svých novostavbách mít nechceme, proto existuje několik moderních náhražek. Vyzkoušejte třeba betonovou stěrku, která imituje obrysy bednění při lití betonu nebo postupujte při malování záměrně velmi neohrabaně, až Vám finální výsledek dá dokonale nedokonalý produkt. Máte-li starší budovu z cihel, osekejte omítku na zdivo a to následně natřete bílou nebo černou syntetickou barvou. Výsledek bude taktéž parádní!

V neposlední řadě nezapomeňte na svítidla. Představte si opět, že jste v tovární hale a jaká světla odsud můžete přenést. Ať již to bude několik čistých objímek se žárovkami na černých kabelech nebo zvolíte monstrózní stínidla z kovu jako by z ČKD vypadla,

svůj industriální styl tím jenom podpoříte!

Tak ať teď už jen držíme palce, ať se Vám Váš projekt podaří!

T

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page