top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraTomas Svoboda

Jak si vybrat jídelní stůl?

Hodně z nás za svůj život řešilo stěhování do nového domu. Hodně z nás u toho řešilo krom jiných problémů i nákup nového jídelního stolu. Buď se ten původní do nového bytu nehodil tvarem, barvou či jinými atributy, nebo jsme si chtěli nový domov prostě a jen zařídit nově a novými věcmi.

Když však přijde na otázku, jaký jídelní stůl by byl ten nejlepší a nejvhodnější, odpověď bohužel už není hned jednoznačná. Mnoho z nás tak strávilo několik dlouhých večerů vybíráním stolů po všech webových stránkách a obchodech a nedokázalo se rozhodnout, podle jakých kritérií vybrat či nikoliv.

Taky jsme to zažili a proto bychom se rádi podělili o pár vděčných rad, které snad alespoň 1 osobě při výběru svého vysněného jídelního stolu pomohou ke spokojenému výběru.

Kulatý vs hranatý

Kulaté jídelní stolu jsou v současné době velmi moderní a žádané, ale je potřeba mít pro ně uzpůsobený prostor. Máte-li úzkou kuchyňku, kulatý stůl vybavíte pouze 2 židlemi a hrana kulatého stolu bude podivně narážet do zdi a pravděpodobně mezi stolem a jídelní linkou ani neprojdete. Změřte si tedy napřed prostor, ve kterém budete chtít jídelní stůl umístit. Zkuste si pomocí papíru a současných židlí vyzkoušet, jak byste na místě seděli a podle toho volte. Máte-li naopak velký prostor na stranu A i B, kulatý stůl je skvělý v tom, že nikoho nestaví do čela a psychologicky nepovyšuje. Všichni jsou si u něj rovni.

Hranaté stoly, obdélník nebo čtverec, naopak omezení na místo téměř nemají. V případě malého místa můžete zakoupit stůl se čtvercovou deskou a minimálně 3 jídelní místa tím získáte. Zajímavou variantu, která kombinuje kulatý a hranatý je pak stůl s oválnou deskou.

Materiál desky

Materiál desky je to nejpodstatnější co u stolu většinou řešíme. Určuje jeho celkový vzhled, funkčnost a náš pocit z něj. Bohužel jak to tak bývá, nejkvalitnější a nejvzácnější materiály jako kámen, masivní exotické dřevo, jsou vždy také nejdražší. Volte materiál podle vašich finančních možností, vaší preference a v neposlední řadě také podle materiálů převažujících ve zbytku interiéru. Stůl může být s trochou citu solitér ve své místnosti, ale zapadá-li materiál desky do konceptu místnosti a domova, vytvoří se pak dokonalý a harmonický interiér.

Máte-li rádi světlé dřevo, opakuje-li se ve vašem domově na podlahách a deskách kuchyně, bude dřevěný stůl ve světle mořeném dubu skvělou volbou. Máte-li rádi industriální styl s kombinací kovu a betonu, stůl s betonovou deskou bude naprosto famózní!

Ale nezapomeňte, že nejdůležitější ze všeho je váš pocit a radost z tohoto kusu nábytku.

Není dřevo jako dřevo

Rozhodnete-li se pro klasiku všech stolů a to pro dřevěnou desku, nezapomeňte, že není dřevo jako dřevo. Opustíme-li desky z dřevotřísek s melaminovou fólií nebo lakované dřevovláknité mdf desky v bílé, černé nebo šedé, každý typ dřeva má svoji tvrdost, reakci na vlhkost a samozřejmě také cenu. Nejběžněji používané desky jsou samozřejmě dubové, následně kaštan, jilm, jasan nebo akácie. Dříve se desky masivně lakovaly vrstvami transparentních laků, což vám zaručilo po dlouhou dobu bezpracné zacházení, ale jakmile vydržete lak, musíte nechat celou desku kompletně zbrousit. V dnešní době začínají převažovat olejované desky speciálními oleji a vosky, což neuzavírá buňky dřeva, ale chrání jej před největší nepřítelem a to vlhkostí. Olejované dřevo je pozitivní v tom, že deska má stále přírodní charakter, dřevo je chránéné a lze pravidelnou péčí udržovat ve stejně dobré kondici. Nevýhodou olejovaného dřeva jsou pak jeho větší nároky na pravidelnou péči. Další variantou, která se v současnosti hodně prosazuje u prodejců třeba v Holandsku je dřevo

neupravené. Pocit z takového dřeva je zejména pro milovníky přírodních materiálů nedocenitelný, nicméně je potřeba brát v potaz obrovskou náchylnost na nečistoty a vlhkost. Nakonec možná i takový stůl skončí pod vrstvou oleje.

Za nás v iodesign. doporučujeme v tuto chvíli určitě nejvíce olejovanou variantu dřeva kvůli kombinaci všech pozitivních a negativních aspektů.

Na velikosti záleží

Jestliže jsme vybrali tvar a jeho materiál, už musíme tedy rozhodnout ( pokud to již nebylo dříve ) jeho velikost. Mějte na paměti rozměry vašeho prostoru, velikost rodiny, pravidelnost návštěv a z toho všeho vám vzejde velikost míst jako počet židlí, které ke stolu můžete přidat. Máte-li velmi omezený prostor obývacího pokoje, žijete ve 2 a návštěvy vůbec nezvete, je opravdu hezké mít stůl pro 8, ale z hlediska praktičnost jsou i jiná řešení. Máte-li naopak malý prostor, zvete často přátele a rodinu, lze pořídit stůl se sklopným či doplňujícím kusem dřeva, díky čemuž můžete stůl v rychlost proměnit z délky 140 na délku 190cm pro případ hostění návštěvy. Myslete na to, jak často u vás někdo u stolu pobývá a jak omezíte prostor kolem pořízením takového stolu.

Takto tedy v kostce pár základních informací pro správné pořízení jídelního stolu.

Pro možnou pomoc nám neváhejte zavolat nebo napsat na info@designprovsechny.com

T

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page