top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraTomas Svoboda

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT SVĚTLO DOMŮ?

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÉ SVĚTLO?


Správné světlo může být na jednu stranu velmi jednoduchá záležitost, na druhou stranu je ale velmi jednoduché vybrat špatně a udělat chybu, které budete v brzké době třeba i trochu litovat. Nejde zde jen o dilemma závěsného nebo stropního světla, stylu, materiálu a provedení, ale také jakou správnou žárovku a její parametry vybrat.

KAM SVĚTLO VYBÍRÁTE?


Velmi důležitou prvotní otázkou pro správný výběr, je zejména umístění, kam toto světlo sháníte. Nejen ve které pokoji Vám bude poskytovat osvětlení či estetický zážitek, ale zejména také ve které části pokoje jej chcete umístit. Díky tomu můžete dále rozhodnout, jaký typ, styl, provedení či materiál následně budete zvažovat.

ZÁVĚSNÉ NEBO STROPNÍ?


Obě tato světla jsou umístěna na stropě vašeho pokoje domova či bytu, jedno nicméně nevybočuje více jak 30-40 cm od svého uchycení, druhé má různě dlouhý kabel mezi objímkou s žárovkou a samotným uchycení svítidla do stropu, čímž dává více možností, jak se světlem dále nakládat.

Důležitý je v tomto bodě zejména tedy pokoj a jeho umístění. Nad jídelní či konferenční stolek si můžete dovolit, a stává se to samozřejmě mnohem častější a krásnější, umístění závěsného osvětlení, jehož výšku můžete tímto upravovat, tak aby osvětlení poskytovalo co největší světelný tok nejblíže stolku, měli jsme možnost si vychutnat estetiku světel v interiériu, ale naopak Vám světla nebudou bránit ve výhledu. Některá ze zajímavých osvětlení třeba v sekci závěsného osvětlení.

Naopak v prostoru, kde se většinou pohybujete jako v kuchyni, v chodbě, dalších průchozích částech vaši obytných prostor, volíme vždy stropní osvětlení, aby náš pohyb nebyl nikterak omezován tímto zavěšeným osvětlením.V chodbách, kde prostor je víceméně úzký, pak kombinujeme stropní a nástěnná osvětlení pro získání maximálního osvětlení, aniž by byl prostor zužován a limitován. Takováto osvětlení například v sekci stropní osvětlení.

JAK STYLOVĚ SLADIT?

Pokud již přesně víte, kam chcete svá nové světla, jak je umístíte prostorově, jedna z neméně důležitých otázek je, jaký styl a provedení vybrat? Ideálně berte v potaz celkovou koncepci vašeho domu, použité barvy, materiály a vnímání, které chcete, aby na vás toto působilo.

Máte-li byt či dům laděn v industriálním stylu za použití černého kovu či dřeva, nabízíte se využít světla imitující továrenské lampy či kovovo-dřevěná světla v tomto stylu. Ladíte-li dům do moderního městského stylu za využití skla, zvažte zakomponování skleněných světel v moderním provedení. Nejste-li si jisti stylem a konceptem, vašeho domu, porovnejte si fotografie vámi vybraných světel a zkuste si je myšlenkově zakomponovat do vašeho interiéru. Hodí se tam z hlediska použitých materiálů, barev a provedení? Pokud ano, máte vyhráno!

JAKOU VYBRAT ŽÁROVKU?


V tuto chvíli již víte, jaké světlo chcete k sobě domů, ale nepodstatnou součástí je použitá žárovka, která zajistí, jestli světlo svítí dostatečně nebo nedostatečně. U světel a žárovek většinou řešíme tyto důležité hodnoty a to závit, výkon, světelný tok či teplotu světla.

Závit máme E14 či E27 u žárovek či například patice GU10. Bez správné volby žárovku do objímky mechanicky neinstalujete, proto si vždy správně zkontrolujte typ závitu.

Maximální výkon je uvedeno vždy jak na světle, tak i na žárovce. Současné LED technologie pak uvádí vlastní výkon a jeho alternativu v původních ne-LED technologiích. Čim vyšší výkon ve watech, tím víc žárovka bere energie pro svůj světelný tok.

Světelný tok v lumenech pak udává intenzitu osvětlení, přičemž vyšší hodnoty pak znamenají vyšší svítivost dané žárovky a tím i svítidla.

Poslední veličinou je teplota světla v kelvinech. Čím vyšší hodnota, tím teplejší barva světla a naopak. Berte navědomí, že umělé osvětlení má nahrazovat původní světlo ohně a proto volte vždy teplejší světlo kolem 2700-3000 K ( či více ), které nemá v pozdních hodinách na lidské tělo pravděpodobné negativní důsledky bílého světla.

Nebudete-li si vědět rady či by Vás ještě něco zajímalo, zavolejte nám nebo napište na chatu či emailech info@iodesign.cz nebo designer@iodesign.cz.

T

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page